Az otthoni munkavégzés tűzvédelmi vonatkozásai
Otthoni munkavégzés esetén sok szó esik a munkavédelemről, ergonómiáról, munkahelyi kockázatok értékelésről, azonban ritkábban merül fel a tűzmegelőzés, tűz elleni védekezés kérdése.
A munkavállalónak az otthonában, otthoni munkavégzés esetén is tisztában kell lennie azzal, hogyan előzheti meg kellő körültekintéssel és a megfelelő szabályok betartásával egy esetleges tűz kialakulását, a munkáltató pedig otthoni munkavégzés esetén is felelősséggel tartozik azért, hogy a munkavállalónak biztosított eszközök (pl. laptop) megfeleljenek a tűzvédelmi előírásoknak, illetve hogy megfelelő eszközt biztosítson a munkavállalónak a tűz elleni védekezéshez.
Egy lakásban, lakóházban az irodákhoz hasonlóan a leggyakrabban elektromos eszközök miatt, illetve véletlen balesetekből adódóan keletkezhet tűz. Otthoni munkavégzés esetén mégnagyobb körültekintéssel szükséges eljárni a munkavállaló részéről abból kifolyólag, hogy a munkáltató rálátása és ráhatása sokkal kisebb az otthoni munkavégzési helyen (pl. gyertya használata, dohányzás).
Kiemelten fontos tehát a tűzvédelmi szabályok betartása és betartatása, és a megfelelő eszközök biztosítása ilyen esetekben is.
A szabályok betartása kapcsán elengedhetetlen a tűzvédelmi oktatáson való részvétel, valamint társasházak esetén a lakóház tűzvédelmi házirendjének, tűzvédelmi szabályzatának, valamint a ház körülményeinek ismerete a munkavállaló részéről (pl. merre találhatók a menekülési utak, van-e tűzjelző kiépítve, esetleg egyéb tűzoltó berendezések találhatók-e a lakóházban, stb.).
A munkavégzés helyén a helyszín adottságainak és méretének megfelelő tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani. Otthoni munkavégzés esetén elegendő egy 2 kg-s porral oltó készülék is, hiszen általában egy kis helyiségről, illetve egyetlen munkaállomás tűzvédelméről van szó.
Készenlétben csak hitelesített, magyar felirattal ellátott tűzoltó készülék tartható (általában a benzinkutakon, nagyáruházakban, stb. vásárolt készülékek nem megfelelőek erre a célra!).
A tűzoltó készüléket évente hitelesíttetni kell, arról tűzvédelmi üzemeltetési naplót kell vezetni. Ennek elvégzéséhez tűzvédelmi szakembert szükséges igénybe venni.
A tűzoltó készülék készenlétben tartásának szükségessége otthoni munkavégzés esetén egyébként elsősorban a tágabb értelemben vett munkavédelmi jogszabályi környezetből következik, mivel a munkáltatónak kötelessége az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkahely feltételeinek biztosítása.
Érdemes még kitérni az elektromos eszközök megfelelőségére is. Figyelemmel kell lenni a megfelelő, biztonságos elektromos szerelésre (pl. többszörös hosszabbítás elkerülése, elektromos vezetékek ne lógjanak, a konnektorok földelve legyenek, stb.), valamint az elektromos eszközök előírás szerinti használatára (kizárólag hibátlan állapotban lévő töltőzsinórok és eszközök használata, ezek időközönkénti karbantartása, stb.)
Kérdése van az otthoni munkavégzés munkavédelmi szabályaival, vagy munkajogi szabályozásával kapcsolatban?
Lépjen velünk kapcsolatba!